„Wspólny” dom na gruncie męża

Małżonkowie ze środków pochodzących z majątku wspólnego postawili dom na działce nabytej przez jednego z nich jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Czy w takiej sytuacji drugi małżonek jest także współwłaścicielem domu? Jak nabyć prawo własności do wspólnie wybudowanego domu?

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym (art. 33 pkt 2) grunt nabyty przed zawarciem małżeństwa stanowi majątek osobisty małżonka. Wszystko, co znajduje się na gruncie (poza pewnymi wyjątkami), należy do właściciela gruntu.

W tej sytuacji dom jest własnością tylko tego małżonka, który jest jednocześnie właścicielem gruntu.

Najtańszym sposobem uzyskania prawa własności przez drugiego małżonka jest zawarcie w formie aktu notarialnego umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność o przedmiotową nieruchomość.

Koszt umowy notarialnej to ok. 400zł plus VAT oraz koszty wypisów.

Opłata za wpis do księgi wieczystej to 200zł

Włączenie do majątku małżonków, w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową, nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie jest nabyciem przez drugiego małżonka tej nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. ( por. wyrok NSA z 09.04.2002r. sygn. akt III SA 2717/00 ).

Innym sposobem uzyskania prawa własności jest darowizna udziału w przedmiotowej nieruchomości, jednakże zawarcie umowy majątkowej rozszerzającą wspólność jest rozwiązaniem najtańszym.

W sytuacji gdyby małżonek nie chciał zawrzeć umowy majątkowej rozszerzającej wspólność lub darowizny, to w sprawie o podział majątku wspólnego także można zgłosić roszczenie o przeniesienie własności udziału w części nieruchomości zajętej pod budynek wzniesiony kosztem majątku wspólnego (uchwała SN z dnia 11 marca 1985 r., sygn. akt III CZP 7/85).

www.radca-poznan.eu

KancelariaSylwia Zaręba radca prawny

3 myśli w temacie “„Wspólny” dom na gruncie męża

 1. Krzysztof 14 listopada, 2014 / 1:29 pm

  Bardzo zaskoczył mnie ten wpis bo jestem w zasadzie w identycznej sytuacji. Zakupiłem działkę i rozpocząłem budowę przed zawarciem małżeństwa. Budowę domu dokończyliśmy wspólnie. Rozwód jest przesądzony i byłem przekonany, że ten dom stanowi naszą wspólną własność podlegającą podziałowi. Nie chcę absolutnie zostawiać żony z pustymi rękoma ale to stawia mnie w lepszej sytuacji negocjacyjnej. Czy są tu jakieś wyjątki na które powinienem uważać?

  • radca prawny Sylwia Zaręba 14 listopada, 2014 / 1:53 pm

   W takiej sytuacji Pana żona nie jest współwłaścicielką domu, ale może zgłosić roszczenie o rozliczenie nakładów z majątku wspólnego na Pana majątek osobisty. Może zatem żądać zwrotu połowy wartości nakładów poczynionych po zawarciu małżeństwa na przedmiotowy dom. Nadto w sprawie o podział majątku wspólnego może zgłosić roszczenie o przeniesienie własności udziału w części nieruchomości zajętej pod budynek wzniesiony kosztem majątku wspólnego ( to roszczenie Sąd jednak uwzględnia w szczególnych sytuacjach).

 2. Anna 24 października, 2016 / 12:49 pm

  A co jeśli , jak w mojej sytuacji, dom będzie budowany z moich oszczędności jakie nabyłam przed ślubem, lecz na działce jaką uzyskał mąż od rodziców już po ślubie? Co zrobić aby dom był również mój?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s