Zakaz utrzymywania kontaktów z dzieckiem

 Rodzic ma nie tylko prawo, ale również obowiązek utrzymywać kontakty z dzieckiem i to niezależnie od tego, czy przysługuje mu władza rodzicielska. Na kontakty składają się np.: spotkania z dzieckiem, rozmowy telefoniczne, utrzymywanie korespondencji listowej, mailowej, czy też korzystanie z innych form porozumiewania na odległość.
Sąd może zakazać kontaktów z dzieckiem jedynie wówczas, gdy poważnie zagraża to dobru dziecka lub je narusza.    Zakazanie osobistej styczności z dzieckiem może być orzeczone jedynie wyjątkowo np. gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco na dziecko ( np. rodzic bije dziecko, molestuje, zmusza do prostytucji, znęca się nad dzieckiem fizycznie lub psychicznie)
Sądem właściwym do rozpoznania wniosku o zakaz utrzymywania kontaktów z dzieckiem jest sąd rejonowy według miejsca zamieszkania dziecka.
Wniosek o zakazanie utrzymywania kontaktów z dzieckiem nie podlega opłacie sądowej (art. 95 ust.1 pkt 4 ustawy o   kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Sąd może także orzec zakaz kontaktów dziecka z innymi krewnymi ( np. rodzeństwem, dziadkami) o ile jest spełniona przesłanki poważnego zagrożenia dobra dziecka lub naruszenia tego dobra.

 www.radca-poznan.eu

KancelariaSylwia Zaręba radca prawny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s