Sprzedaż samochodu przez jednego małżonka w trakcie trwania małżeństwa


Sprzedaż samochodu wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków w trakcie trwania małżeństwa.

Obecnie przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie wymagają zgody drugiego małżonka na sprzedaż samochodu wchodzącego w skład majątku wspólnego. Małżonek może się jednak sprzeciwić sprzedaży samochodu. Wobec kupującego sprzeciw jest skuteczny, jeżeli o nim wiedział przed zawarciem umowy.
Zatem nabycie pojazdu od każdego z małżonków jest prawnie skuteczne, chyba że nabywca wiedział, że małżonek sprzeciwia się sprzedaży pojazdu.
Jeżeli zbycie samochodu nastąpi mimo sprzeciwu małżonka o czym nabywca pojazdu nie wiedział, małżonek ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec drugiego małżonka.

Sprzedaż samochodu należącego wyłącznie do drugiego małżonka w trakcie trwania małżeństwa.
Czy jednak małżonek może sprzedać samochód stanowiący wyłączną własność drugiego małżonka bez jego zgody? W sytuacji gdy małżonkowie mają zawartą umowę rozdzielności majątkowej i pojazd należy tylko do jednego z małżonków, sprzedaż takiego pojazdu przez drugiego małżonka może być skuteczna. Nabywca, który nabywa samochód od osoby nieuprawnionej, jeżeli jest w dobrej wierze zgodnie z art. 169 k.c. nabędzie prawo własności. Nawet fakt wystawienia dowodu rejestracyjnego wyłącznie na małżonka zbywcy nie wyklucza dobrej wiary nabywcy. Często bowiem zdarza się, że samochód wchodzi do majątku wspólnego mimo, że w dowodzie rejestracyjnym wpisany jest tylko jeden z małżonków. Nabywca może być przekonany, że nabywa samochód wchodzący do majątku wspólnego, a jak wskazałam wcześniej sprzedaż takiego pojazdu przez jednego małżonka jest skuteczna.

www.radca-poznan.eu

KancelariaSylwia Zaręba radca prawny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s