Wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy

Wniosek o skazanie bez rozprawy jest szybkim i korzystnym dla oskarżonego sposobem zakończenia postępowania, jeżeli zebrane w postępowaniu przygotowawczym dowody są na tyle mocne, że próba ich obalenia w postępowaniu sądowym będzie praktycznie niemożliwa. Z tej instytucji warto skorzystać szczególnie, gdy oskarżony przyznaje się do popełnionego przestępstwa.
Z wnioskiem o skazanie bez rozprawy występuje do sądu Prokurator ( art. 335 kpk). Taki wniosek jest możliwy jeżeli dotyczy popełnienia czynu, którego górna granica ustawowego zagrożenia nie przekracza 10 lat, okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte. Sąd rozpoznanie wniosek na posiedzeniu i jeżeli go uwzględnia to wydaje wyrok.
Oskarżony może cofnąć wyrażoną wcześniej zgodę na złożenie przez prokuratora wniosku o skazanie bez rozprawy. Oskarżony może to uczynić najpóźniej do wydania przez sąd wyroku skazującego na posiedzeniu.
Korzyści: Sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę nawet w innych przypadkach niż określonych w art. 60 par. 1 -3 kodeksu karnego. Oskarżony uzgadnia z prokuratorem karę, zatem ma na nią wpływ. Jest możliwość warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności, która nie przekracza 5 lat ( art. 343 kpk), podczas gdy co do zasady można warunkowo zawiesić tylko karę nie przekraczającą 2 lat pozbawienia wolności.

www.radca-poznan.eu

KancelariaSylwia Zaręba radca prawny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s