Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka

Zdarza się, że spadkodawca zostawił same długi i nie jesteśmy zainteresowani nabyciem spadku.
W takiej sytuacji należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Jeżeli posiadamy dzieci musimy pamiętać, że z chwilą gdy odrzucimy spadek, nasz udział spadkowy dziedziczą nasi zstępni.  Wprawdzie małoletnie dzieci dziedziczą spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy za ewentualne długi spadkowe do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku (czyli aktywów spadku), to jednak nie można zapominać, że koszt takiego spisu wykonanego przez komornika nie jest niski i obciąża spadkobiercę. Stąd jeżeli z góry wiadomo, że wysokość długów przekracza wartość spadku, lepiej złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Termin złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku
Termin do założenia oświadczenia o odrzuceniu spadku jest krótki, wynosi 6 miesięcy od momentu, gdy spadkobierca dowiedział się o tytule powołania. W przypadku, gdy małoletnie dziecko staje się spadkobiercą na skutek złożenia przez rodzica oświadczenia o odrzucenia spadku, termin należy liczyć od dnia złożenia takiego oświadczenia.

Gdzie złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku może zostać złożone przed notariuszem bądź przez sądem.

Zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu dziecka
Rodzic zgodnie z art. 101 par. 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego musi mieć zgodę sądu rodzinnego na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka, gdyż jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Stosowanie do art. 583 k.p.c. – zezwolenia na dokonanie przez rodziców czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka sąd udziela na wniosek jednego z rodziców po wysłuchaniu drugiego.
W takim postępowaniu sąd oceni czy udzielenie zezwolenia będzie zgodne z dobrem dziecka, czy jego majątek nie ucierpi na skutek udzielenia zgody. Konieczne będzie wykazanie, że rzeczywiście wysokość długów przekracza wartość stanu czynnego spadku.

Postępowanie w sprawie o wyrażanie zgody na odrzucenie spadku a 6 miesięczny termin z art. 1015 par. 1 k.c.
Zdarza się, że sąd wyda stosowną zgodę już po upływie pół roku od momentu, kiedy spadkobierca dowiedział się o tytule powołania. Co w takiej sytuacji? Jeszcze tak niedawno sądy postępowały różnie i nie zawsze z korzyścią dla małoletniego. W dniu 20.11.2013r. w sprawie I CSK 329/13 zostało wydane przez Sąd Najwyższy postanowienie, z którego wynika, że termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przez małoletniego, rozpoczynający bieg od dnia, w którym jego przedstawiciel ustawowy dowiedział się o tytule powołania do dziedziczenia, ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania przed sądem opiekuńczym w przedmiocie uzyskania zgody na odrzucenie spadku.  Przykład:  Rodzic po upływie 3 miesięcy od momentu dowiedzenia się o dziedziczeniu przez dziecko spadku wystąpił do sądu o stosowną zgodę na odrzucenie spadku. Na czas trwania postępowania termin z art. 1015 par. 1 k.c.  ulega zawieszeniu. Po uprawomocnieniu się postanowienia termin biegnie dalej, zatem rodzic ma jeszcze 3 miesiące na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka.

Postanowienie prawomocne i co dalej?
Po otrzymaniu prawomocnej zgody sądu na odrzucenie spadku, należy przed upływem ustawowego terminu biegnącego dalej po wydaniu przedmiotowego zezwolenia, złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w sądzie lub przed notariuszem z powołaniem na otrzymaną zgodę sądu

    www.radca-poznan.eu

KancelariaSylwia Zaręba radca prawny

 

Jedna myśl w temacie “Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka

  1. Marta 2 Maj, 2017 / 1:03 pm

    Dziekuje. Jako jedyna podala Pani konkretny przyklad jak biegnie termin od zlozenia wniosku do uprawomocnienia sie wyroku. Wszyscy blogowi adwokaci powoluja sie na przepisy, ale bez konkretow, a ja potrzebowalam konkretu. Podam przyklad. Zmarl brat meza, jego pelnoletnia corka od razu odrzucila dlugi, po trzech miesiacach odrzucil ojciec zmarlego i tego samego dnia czyli 22.07.2016 r. odrzucil spadek moj maz, dwa dni pozniej wyslalismy listem poleconym wniosek o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu naszej maloletniej corki do Sadu Rodzinnego w Warszawie (gdyz mieszkamy za granica). Odpowiedz dostalismy dopiero pod koniec pazdziernika 2016r. o wyznaczeniu rozprawy na 14.03.2017r! Pod koniec listopada wyslalismy zawiadomienie do Sadu wlasciwego dla przeprowadzenia spadku o toczacym sie postepowaniu dostarczajac wszystkie mozliwe dokumenty lacznie z sygnatura akt. Wyrok uprawomocnil sie 05.04.207r. a pismo dostarczone zostalo na adres moich rodzicow dopiero 24.04.2017r. a nastepnie rodzina wyslala nam, gdzie otrzymalismy je 28.04.2017r. Na dzien 04.05.2017 mamy wyznaczone poswiadczenie podpisu na oswiadczeniu o odrzuceniu spadku w imieniu naszego dziecka w Konsulacie (trzeba sie umawiac na konkretny dzien). Rozumiem,na podstawie podanego przykladu, ze skoro wniosek wplynal do Sadu Rodzinnego w przeciagu 2 tygodni od odrzucenia spadku po ojcu, to po 05.04.2017 mamy jeszcze ok. 5 miesiecy na odrzucenie spadku w imieniu naszego dziecka? Prosze potwierdzic jedynie, czy rozumuje logicznie na podstawie tego czego dowiedzialam sie na tej stronie.
    Przy udzielaniu odpowiedzi na podobne zagadnienie moge przyszlym Pani pytajacym klientom jedynie zwrocic uwage, ze pisma z Sadu nie sa wysylane zbyt skwapliwie za granice, wrecz zada sie podania adresu do korespondencji w Polsce. Czesto obywatele mieszkajacy za granica kraju sa bardziej pokrzywdzeni, poniewaz nie moga od razu reagowac na kazde pismo. W naszym przypadku nikt z rodziny nie chcial podjac sie pelnomocnictwa.
    Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s