Tylko pół roku na zaprzeczenie ojcostwa

Przeczytałam w Internecie artykuł, w którym wskazano, że co  dwunasty ojciec  w Polsce  wychowuje cudze dziecko. Nie wierzę w takie  statystyki,  ale te informacje  zainspirowały  mnie do napisania krótkiego wpisu dotyczącego  zaprzeczenia ojcostwa.
Mąż matki jest ojcem dziecka.  Takie domniemanie wynika z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dotyczy to sytuacji, gdy dziecko urodzi się w trakcie trwania małżeństwa albo przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia ( domniemania nie stosuje się,  gdy dziecko urodzi się  po upływie 300dni od orzeczenia separacji) .Jeżeli dziecko urodzi się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi od drugiego męża.

Domniemany ojciec ma tylko pół roku  na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa i to od chwili dowiedzenia się o urodzeniu  dziecka ( moment nabrania wątpliwości co do ojcostwa nie ma znaczenia).  Jest to dość brutalne prawo, bo  małżeństwo jest oparte na zasadzie zaufania i raczej nikt zapobiegawczo nie robi testów DNA.  Myślę,  że żona byłaby oburzona, gdy mąż takie badania  zaproponował  „na wszelki wypadek”.
Dlaczego ustawodawca  przewidział tak krótkie terminy? Zapewne chciał chronić dziecko.  Ojciec, który nie obali takiego domniemania z powodu upływu w/w terminu będzie zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz „cudzego dziecka”,  nawet jeżeli dysponuje badaniami DNA wykluczającymi jego ojcostwo.
Kto może pomóc  po  upływie półrocznego terminu? Prokurator, ale o tym przy innej okazji.

www.radca-poznan.eu

KancelariaSylwia Zaręba radca prawny

7 myśli w temacie “Tylko pół roku na zaprzeczenie ojcostwa

  1. adwokat Iwo Klisz 14 stycznia, 2014 / 4:11 pm

    Widzę, że blog wreszcie nabiera rozpędu. Oby tak dalej trzymam kciuki:)

  2. sylwiazareba 14 stycznia, 2014 / 7:47 pm

    Bardzo dziękuję. Najtrudniej było zacząć, ale teraz staram się pisać systematycznie. Serdecznie zapraszam do czytania bloga 😉

  3. Łukasz 3 czerwca, 2014 / 7:39 pm

    Mam pytanie była zona złożyła w sadzie o zaprzeczenie ojcostwa jej syn ma 4 miesiące z tego co wiem ona otrzymała cos z sadu i poinformowała mnie ze papier idzie w moja stronę obecnie mieszkam za granica a pomocy udziela mi konsulat generalny RP czy konsulat moze mnie przesłuchać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa z góry dziękuje

    • radca prawny Sylwia Zaręba 3 czerwca, 2014 / 8:33 pm

      Blog nie służy do udzielania porad prawnych. Mogę tylko ogólnie wskazać, że zgodnie z art. 1134 kodeksu postępowania cywilnego sąd może wystąpić do polskiego przedstawicielstwa lub urzędu konsularnego o przeprowadzenie dowodu, jeżeli osoba mająca być przesłuchana jest obywatelem polskim przebywającym za granicą.

      • Łukasz 4 czerwca, 2014 / 4:45 pm

        Dziękuje ślicznie i przepraszam 🙂

    • Łukasz 5 czerwca, 2014 / 2:24 pm

      Bardzo sie przydała proszę Pani dziękuje jescze raz bardzo serdecznie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s