Głośne „NIE” dla pijanych kierowców

Bardzo poruszyła mnie informacja o wypadku w Kamieniu Pomorskim. Pijany kierowca na miejscu zabił 5 osób, jedno dziecko zmarło w drodze do szpitala, a dwoje dzieci nadal walczy o życie.   Nie zgadzam się z tezą, że w Polsce  panuje przyzwolenie społeczne  na jazdę ” po kielichu”.  To, że jest pewna nieodpowiedzialna  grupa ludzi, która nie reaguje na takie sytuacje,  nie oznacza, że  ogólnie  takie zachowanie jest akceptowane.  W mediach pojawiły się komentarze dotyczące zaostrzenia kar dla nietrzeźwych kierowców, pojawiły się też pomysły o karaniu takich osób jak za zabójstwo.
Uważam, że obecne zagrożenie ustawowe za przestępstwo spowodowania w stanie nietrzeźwości wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym jest wystarczające ( w pierwszej sytuacji maksymalnie 12 lat, a w drugiej 15). Niestety kary nie odstraszają. Na pewno ważna jest resocjalizacja takich osób, a w ramach niej takie osoby powinny pracować społecznie na rzecz ofiar wypadków np. w hospicjum i  w szpitalach.
Kierowcy muszą być świadomi, że prowadząc po pijanemu mogą zabić.
Odpowiedzialności i szacunku do życia drugiego człowieka każdy powinien się uczyć od małego. Istotne jest także zwiększenie świadomości prawnej społeczeństwa, odpowiednia edukacja prawna już w szkołach i na kursach prawa jazdy, aby przyszły kierowca wiedział, że kierując w stanie nietrzeźwości może zniszczyć życie drugiemu człowiekowi i sobie. Grozi mu bowiem nie tyko odpowiedzialność karna (długoletnie więzienie), utrata prawa jazdy i życie ze świadomością, że zabiło się człowieka, ale także odpowiedzialność cywilnoprawna. Poszkodowany ma bowiem prawo m.in. do:
– odszkodowania ( np. koszty leczenia, opieki sprawowanej przez osobę trzecią, a nawet nabycia pojazdu przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej)
– zadośćuczynienia za doznane cierpienia psychiczne
– renty z tytułu zwiększonych potrzeb lub utraty albo zmniejszenia się możliwości zarobkowych
W przypadku śmierci pokrzywdzonego osoby najbliższe mogą żądać zadośćuczynienia  za doznaną krzywdę oraz  odszkodowania z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej, a nadto osoby, względem których ciążył na zmarłym obowiązek alimentacyjny ( np. dzieci, małżonek) mogą żądać renty odszkodowawczej, a osoby które poniosły koszty leczenia i pogrzeby mogą dochodzić zwrotu tych wydatków.

Zakład Ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie osobom uprawnionym, ale z reguły od sprawcy wypadku  w stanie nietrzeźwości ściąga wypłacone roszczenie ( taką możliwość daje mu ustawa). A odszkodowania są bardzo wysokie i coraz częściej się zdarza, że milionowe. Pijany kierowca do końca życia będzie spłacał swój  dług.

radca prawny Sylwia Zaręba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s